Strona główna

ars vivendi - sztuka życia

Narkomania

Narkomania - ogólna charakterystyka

Narkomania jest współczesnym zagrożeniem społecznym. Narkotyki wywołują różnego rodzaju stany uzależnienia. Z czasem powstaje stan przyzwyczajenia i przymus ich dalszego stosowania.

Przyjmowanie wszelkiego rodzaju substancji psychoaktywnych powoduje rodzaj odurzenia sprawiającego przyjemny błogostan oraz znakomite samopoczucie. Niestety niosą ryzyko powstawania zależności psychicznej, która pogłębia się z czasem długotrwałego przyjmowania narkotyków. Wyraża się ona chęcią regularnego bycia pod wpływem narkotyku, bez względu jakie substancje odurzające i w jaki sposób są przyjmowane.   Narkotyki rozróżniamy ze względu na drogi wchłaniania:
•    dożylne

•    doustne

•    wziewne
Uzależnienie od narkotyków charakteryzuje się silną potrzebą i niekontrolowanym pragnieniem ponownego przyjęcia danej substancji. Narkomania może przejawiać się, jako zależność fizyczna, która dotyczy tylko niektórych grup narkotyków i występuje w przypadku adaptacji układu nerwowego do obecności danej substancji psychoaktywnej. W przypadku odstawienia substancji uzależniającej pojawiają się zaburzenia zwane zespołem abstynencyjnym, który w zależności od środka powodującego uzależnienie ma inny charakter. Natężenie i siła tych zaburzeń wynika zwykle z długości uzależnienia i objętości przyjmowanych dawek. Głód narkotykowy jest tak silny, że może prowadzić do niekontrolowanych zachowań w celu poszukiwania sposobności do zażycia potrzebnej organizmowi dawki. Są to zachowania zupełnie nieobliczalne prowadzące na drogę przestępczą, wielokrotnie dopuszczające się najgorszych czynów, nawet morderstwa. Według lekarzy wielkość przyjmowanych dawek rośnie z czasem, gdyż organizm zmienia tolerancję i każde następne przyjęcie narkotyku osłabia reakcję organizmu na daną ilość. Oczywiście przy długim okresie uzależnienia dawki potrzebne organizmowi do zaspokojenia głodu urastają do śmiertelnych. W przypadku narkomanii również istnieje współuzależnienie środowiska otaczającego narkomana. Należy przy tym zaznaczyć, że cały proceder zachowań przyjmowania narkotyków oraz rozprowadzanie i handel nimi jest przestępstwem. Uzależnienie od narkotyków i środków odurzających jest najtrudniej uleczalne ze wszystkich uzależnień. Także przyjmowanie narkotyków ma o wiele poważniejsze skutki zdrowotnie, niż inne uzależnienia, które prowadzą do całkowitego wyniszczenia organizmu i zaburzeń psychicznych.  

Gwarantujemy całkowitą dyskrecję i anonimowość.

Nasi pacjenci

Robert - alkoholik

„Przez ile dróg musi przejść każdy z nas? Ja musiałem się stoczyć aby moja droga poprowadzila mnie do „Przebudzenia”.
CZYTAJ DALEJ
©2006 - 2013 Ośrodek Terapii Uzależnień Dromader Created by Zubi.pl
;