Strona główna

ars vivendi - sztuka życia

Narkomania

Narkomania - ogólna charakterystyka

Narkomania jest współczesnym zagrożeniem społecznym. Narkotyki wywołują różnego rodzaju stany uzależnienia. Z czasem powstaje stan przyzwyczajenia i przymus ich dalszego stosowania.

Przyjmowanie wszelkiego rodzaju substancji psychoaktywnych powoduje rodzaj odurzenia sprawiającego przyjemny błogostan oraz znakomite samopoczucie. Niestety niosą ryzyko powstawania zależności psychicznej, która pogłębia się z czasem długotrwałego przyjmowania narkotyków. Wyraża się ona chęcią regularnego bycia pod wpływem narkotyku, bez względu jakie substancje odurzające i w jaki sposób są przyjmowane.   Narkotyki rozróżniamy ze względu na drogi wchłaniania:
•    dożylne

•    doustne

•    wziewne
Uzależnienie od narkotyków charakteryzuje się silną potrzebą i niekontrolowanym pragnieniem ponownego przyjęcia danej substancji. Narkomania może przejawiać się, jako zależność fizyczna, która dotyczy tylko niektórych grup narkotyków i występuje w przypadku adaptacji układu nerwowego do obecności danej substancji psychoaktywnej. W przypadku odstawienia substancji uzależniającej pojawiają się zaburzenia zwane zespołem abstynencyjnym, który w zależności od środka powodującego uzależnienie ma inny charakter. Natężenie i siła tych zaburzeń wynika zwykle z długości uzależnienia i objętości przyjmowanych dawek. Głód narkotykowy jest tak silny, że może prowadzić do niekontrolowanych zachowań w celu poszukiwania sposobności do zażycia potrzebnej organizmowi dawki. Są to zachowania zupełnie nieobliczalne prowadzące na drogę przestępczą, wielokrotnie dopuszczające się najgorszych czynów, nawet morderstwa. Według lekarzy wielkość przyjmowanych dawek rośnie z czasem, gdyż organizm zmienia tolerancję i każde następne przyjęcie narkotyku osłabia reakcję organizmu na daną ilość. Oczywiście przy długim okresie uzależnienia dawki potrzebne organizmowi do zaspokojenia głodu urastają do śmiertelnych. W przypadku narkomanii również istnieje współuzależnienie środowiska otaczającego narkomana. Należy przy tym zaznaczyć, że cały proceder zachowań przyjmowania narkotyków oraz rozprowadzanie i handel nimi jest przestępstwem. Uzależnienie od narkotyków i środków odurzających jest najtrudniej uleczalne ze wszystkich uzależnień. Także przyjmowanie narkotyków ma o wiele poważniejsze skutki zdrowotnie, niż inne uzależnienia, które prowadzą do całkowitego wyniszczenia organizmu i zaburzeń psychicznych.  

Gwarantujemy całkowitą dyskrecję i anonimowość.

Nasi pacjenci

Artur - alkoholik

Powiem, że do przyjazdu na terapię przygotowywałem się kilka razy, nie wiedziałem jak przebiega, jaki będzie miala na mnie wpływ. Okazało się, że terapia wplynęla na mnie bardzo pozytywnie ...
CZYTAJ DALEJ
©2006 - 2013 Ośrodek Terapii Uzależnień Dromader Created by Zubi.pl
;